Zabiegi

HYDROBALANS - głębokie nawilżenie

Wiem że pacjenci często się gubią w ofertach różnych zabiegów nawilżających. Dlatego w tym rozdziale nauczę Państwo odróżniać zabiegi na bazie kwasu hialuronowego, który jest głównym składnikiem, odpowiadającym za nawilżenie skóry.

Pominę aspekty stosowania kremów z kwasem hialuronowym, interesować nas będą bardziej inwazyjne, a za jednym razem i skuteczniejsze zabiegi - iniekcyjne.

Co robi kwas hialuronowy w skórze?

Otóż kwas hialuronowy ma dużą zdąlność do przyciągania i zatrzymywania cząsteczek wody. Kwas hialuronowy pracuje w skórze jak gąbka, chłonąca wodę. Jak zadbać o nawilżenie skóry? Dać jej więcej wody z niezbędnymi składnikami, dostarczanymi przez krew. Kwas hialuronowy idealnie się do tej funkcji nadaje.

Trzeba pamiętać, iż nie każdy kwas hialuronowy do iniekcji jest taki sam (różnią się one stopniem sieciowania, stężeniem, okresem biodegradacji). Dlatego i funkcję u tych kwasów są różne.

W bardzo uproszczonej wersji można podzielić kwasy hialuronowe na 3 grupy:

1. niesieciowane - tzw lekkie kwasy hialuronowe, którę utrzymują się w skórzę od kilku dni do paru tygodni, pełnią funkcje tylko nawilżania, można je wstrzykiwać bardzo płytko, dobrze się wtapiają w skórę. Te preparaty wykorzystujemy do zabiegu MEZOTERAPII celem nawilżenia powierzchownych warstw skóry.

2. częściowo sieciowanie - tzw pośrednie kwasy hialuronowe (w języku angielskim - preparaty skinbooster), które utrzymują się  w skórze, nawilżając ją przez kilka miesięcy, nieznacznie unoszą powierzchnie skóry, są wstrzykiwane nieco głębiej niż przy mezoterapii (w przeciwnym przypadku po zbyt płytkiej iniekcji na długo mogą zostać widoczne paski i grudki prześwitującego kwasu hialuronowego. Te kwasy są wykorzystywane do glębokiego nawilżenia skóry, inaczej - HYDROBALANS.

3. sieciowane kwasy hialuronowe - to są gęstsze kwasy, które wyglądają jak żel. Stosowane są głównie do wypełnienia ubytków (zmarszczek, bruzd, zaglębień) oraz dla nadania objętości policzkom, skroniom, ustom, żuchwie, bródce. Inaczej te kwasy nazywają się WYPEŁNIACZami. One też zatrzymują wodę, ale z powodu tego że są wstrzykiwane dość głęboko w środkowe warstwy twarzy (a nawet na kość), bardziej unoszą tkanki niż nawilżają skórę. Więcej o konkretnych zabiegach z wypełniaczami możecie Państwo przeczytać w rozdziale o wypełnianiu zmarszczek 

Spójrzcie Pańtwo na poniższy schemat. Zaznaczyłąm na nim położenie kwasu hialuronowego po iniekcjach mezoterapii, hydrobalansu oraz wypełniacza:

Mezoterapia a Hydrobalans a Wypełniacz porównanie Romanowska Białystok



Porównanie mezoterapii a hydrobalansu

Głównymi zabiegami, nawilżającymi skórę są mezoterapia i hydrobalans. Kwasy hialuronowe w tych preparatach się różnią, dlatego i głębokość iniekcji jest różna.

Na czym polega różnica pomiędzy mezoterapią a hydrobalansem?

Mezoterapia

Mezoterapia polega na śródskórnym podaniu ("na pęcherzyk") "lekkiego" kwasu hialuronowego. Preparaty do mezoterapii nawilżają najbardziej powierzchowną część skóry. Zazwyczaj koktajle do mezoterapii prócz kwasu hialuoronowego zawierają inne składniki odżywcze - witaminy, minerały, peptydy, aminokwasy, polinukleotydy. Takie mieszanki nie tylko nawilżają skórę, ale również dostarczają do skóry niezbędnę dla metabolizmu komórek składniki, co w efekcie daje zdrowszy wygląd skóry, wyrównany koloryt  i przyjemniejszą w dotyku skórę.

Należy pamiętać że koktajle do mezoterapii skóra traktuje jak jedzenie. Skóra używa dostarczone składniki dość szybko. Dla utrwalenia pięknego wyglądu powiechrzni skóry należy  wysycić skórę w skłądniki odżywcze i nawilżające, wykonując serię zabiegów mezoterapii (zazwyczaj 3 zabiegów co 2-4 tyg wystarczy), a następnie podtrzymywać efekt przypominającymi zabiegami (raz na parę miesięcy).

Hydrobalans

Hydrobalans od mezoterapii różni się mocniejszym stopniem nawilżenia i długością działania kwasu hialuronowego w tkankach. Podaje się preparat do hydrobalansu głębiej, niż koktajle do mezoterapii - podskórnie (ja używam preparat oryginalny Restylane Vital Skinbooster). Tworzy on tam nawilżający cienki "płaszcz" podskórny z kwasu hialuronowego na kilka miesięcy. Skóra pobiera z niego wodę, przez co jest bardziej nawilżona.

Jest jeszcze jedna ważna różnica pomiędzy mezoterapią a hydrobalansem. Z tego powodu że kwas hialuronowy w hydrobalansie zaliczany jest do półwypełniaczy, to zachowuje on właściwości unoszenia tkanek (znacznie delikatniejszy niż przy zabiegach wolumetrii policzków wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego). Jeżeli umiejętnie dobrać pacjentkę do zabiegu hydrobalans,  może on "ożywić skórę", zlikwidować siatkę zmarszczek i oczywiście poprawić jej poziom nawilżenia.

 

Efekt przed i po zabiegu hydrobalans

Za pomocą zabiegu hydrobalans nie tylko osiągamy wydłużonego okresu nawilżenia powierzchni skóry (co powoduje jej promienisty wygląd), ale i przyczyniamy się ku spłyceniu drobnych zmarszczek twarzy oraz załamań skórnych. Jako efekt kumulacji serii zabiegów hydrobalansu (2-3 zabiegi co 4-8 tyg) obserwuje się również efekt liftingu twarzy, optyczne uniesienie i napięcie tkanek twarzy.

Na poniższych zdjęciach przedstawiam Państwu swoją pacjentkę przed i po serii zabiegów hydrobalans:

Zabieg hydrobalans głębokie nawilżenie skóry Romanowska Białystok

Zabieg głębokiego nawilżenia skóry hydrobalans restylane vital Romanowska Białystok

 

Zabieg hydrobalans można łączyć z innymi zabiegami - wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego oraz zabiegami stymulującymi produkcję kolagenu, naprzykład Ellanse, osocze lub kolagen Linarase.