Zabiegi

KWAS HIALURONOWY

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są bardzo popularne od wielu lat. Od początku swojej kariery stosuje kwas hialuronowy dla odmładzania twarzy, szyi i dekoltu. Jest to substancja, która naturalnie występuje w organizmie ludzkim, co minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych po wstrzyknięciu do tkanek.

Wiele informacji o kwasie hialuronowym znajdziecie Państwo w internecie. Chciałabym przedstawić swoje stanowisko na temat zabiegów z kwasem hialuronowym, oparte na własnym doświadczeniu.

 

Kwas hialuronowy w Białymstoku

Kwas hialuronowy jest produkowany przez różne firmy. W swoim gabinecie pracuje tylko na wysokiej jakości produktach, posiadających niezbędne certyfikaty. Współpracuję z oficjalinymi dystrybutorami kwasu hialuronowego aby mieć pewność pochodzenia produktu. Moje ulubione marki kwasu hialuronowego to Stylage, Teosyal, Restylane i Juvederm.

 

Romanowska Stylage

 

Bezpieczeństwo pacjenta a kwas hialuronowy

Każdy pacjent po zabiegu w moim gabinecie dostaje swoją "Książeczkę Urody", gdzie zamieszczam informacje o numerze seryjnym i dacie ważności produktu, wykorzystanej objętości i okolicy, poddanej zabiegowi. Wszystko to potrzebne jest nie tylko dla bezpieczeństwa moich pacjentów, ale i poglębiania własnej wiedzy. Po latach, wspólnie z pacjentem,  oceniam długotrwałość i efektywność poszczególnych zabiegów, a także skuteczność zastosowanych preparatów. Pozwala to na znalezienie najlepszych rozwiązań zabiegowe dla konkretnego pacjenta.

 

NB! Jakość produktu kwasu hialuronowego i jego pochodzenie - to podstawa bezpieczeństwa pacjenta. Niestety do mojego gabinetu dość często trafiają ofiary nieudanych zabiegów estetycznych. Często zdarza się, że podczas wywiadu, pacjenci nie potrafią powiedzieć jaki preparat został im podany, gdyż nie otrzymują na ten temat żadnej informacji. UWAGA! Przezroczysty żel w strzykawce - to nie zawsze kwas hialuronowy. To może być naprzykład silikon, żel do USG, olej. Skutki wstrzyknięcia tych substancji mogą być bardzo tragiczne, nie tylko są w stanie na trwale oszpecić pacjenta, ale i zagrozić jego zdrowiu.

 

Wybór profesjonalnego producenta, a co za tym idzie kwasu hialuronowego ma bardezo duże znaczenie. Mówiąc technicznie, gorzej oczyszczone produkty kwasu hialuronowego mogą częściej powodować stany zapalne i obrzęk po wstrzyknięciu, liczne guzki, grudki, infiltraty zapalne i zwłóknienia. Takie produkty są tańsze, dlatego częściej stosowane przez osoby bez kwalifikacji. O zabiegach naprawczych po nieudanych zabiegach medycyny estetycznej opowiem na BLOGu.

 

Restylane Romanowska

 

Uważam że świadomy pacjent - to najlepszy pacjent do współpracy. Dlatego pragnę aby moje pacjenci rozróżniali nie tylko firmy stosowanych przezemnie preparatów, ale i podział kwasu hialuronowego na różne rodzaje. Postaram się dokładniej opowiedzieć o zasadach doboru preparatu.

 

Jak wygląda kwas hialuronowy?

Optycznie kwas hialuronowy wygląda jak przezroczysty żel, pakowany jest w sterylne strzykawki o różnej pojemności - od 0,5 ml do 3 ml (a nawet po 10 ml w przypadku kwasów do modelowania ciała).

Na tym filmiku pokaże Państwu jak wygląda 1 ml kwasu hialuronowego. Czy to dużo czy mało? Oceńcie sami:

 

 

Jaką firmę kwasu hialuronowego wybrać?

Każda firma produkuje kilka rodzajów kwasu hialuronowego o różnych właściwościach. Dla nas jako lekarzy jest to bardzo przydatne. Dlaczego?

Jak Państwo już wiecie - kwas hialuronowy (usieciowany) wstrzykuje się do tkanek jako wypełniacz (czyli wypełnia ubytki objętości). Obszary anatomiczne twarzy (np. czoło, policzki, broda) bardzo różnią się od siebie - grubością skóry, mocą więzadeł, ilością tkanki tłuszczowej oraz siłą mięśni mimicznych. Przed laty, z tego powodu, stosowanie tylko jednego dostępnego rodzaju kwasu zwiększało ryzyko niepowodzenia estetycznego. Dlatego każde laboratorium pracuje nad tym aby dać dla lekarzy jak najlepszy wybór kwasu hialuronowego o róznych właściwościach. Naprzykład w policzkach trzeba mocniej unosić tkanki twardym gęstym żelem kwasu hialuronowego, zaś wypełniając drobne zmarszczki musi być zastosowany lżejszy w konsystencji kwas (inaczej będzie prześwitywać jako widoczny wałek pod skórą).

Mogę to dla Państwa zobrazować na przykładzie malarza, który posługuje się kilkoma rodzajami pędzli albo rzeźbiarza, który używa różnych narzędzi do osiągnięcia najlepszych efektów artystycznych. Dokładnie tak się czuję kiedy modeluje twarz kwasem hialuronowym albo rzeźbie z gliny. Na zdjęciu poniżej właśnie trzymam w rękach szpatułki do modelowania gliny - każda jest inna i służy mi do uzyskania innego efektu:

 

Rzeźnienie z gliny Romanowska

 

Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?

Właśnie dlatego obecnie mamy w rodzinie francuskich kwasów firmy Stylage taki duży wybór (różnią się w nazwie literami, podobnie jak w rozmiarówce ubrań): Stylage S, Stylage M, Stylage L, Stylage XL, Stylage XXL i dedykowany dla ust Stylage Lips. W grupie szwedzkiej firmy Restylane mamy inne nazewnictwo - Restylane Lyft, Restylane Define, Restylane Fynesse, Restylane Kysse i td. A w rodzinie szwajcarskiech kwasów Teosyal RHA rozróżniamy gęstość po numerach: Teosyal RHA1, Teosyal RHA2, Teosyal RHA3, Teosyal RHA4.

Dlaczego o tym piszę? Aby Państwo zrozumieliście że zabiegi muszą być bardzo przemyślane.  Doświadczony w pracy z różnymi preparatami lekarz potrafi przewidywać ich zachowanie w tkankach. I w tym właśnie tkwi sukces przy wykonywaniu zabiegów medycyny estetycznej.

Nawet preparatem dobrej firmy można zrobić krzywdę pacjentowi. Naprzykład jeżeli wstrzyknąć zbyt gęsty preparat w okolicy dolnych powiek to on może wchłonąć zbyt dużo wody, powodując tym samym trwałe obrzęki pod oczami. Albo jeżeli wziąść zbyt elastyczny i miękki rodzaj kwasu hialuronowego celem uwydatnienia brody czy policzków to efekt będzie zbyt krótkotrwały, gdyż preparat nie będzie w stanie dźwignąć ciężar tkanek, a tym samym skóra nie podniesie się.

 

Wypełnienie zmarszczek i bruzd kwasem hialuronowym

Kwasem hialuronowym można spłycić jak drobne zmarszczki (na czole, przy oczach, nad ustami), tak i głębokie bruzdy (nosowo-wargowe, linie marionetek, káciki ust). Lekarz musi odpowiednio dobrać rodzaj i ilość preparatu. Technika wstrzykowania również ma znaczenie. Wprowadzić preparat w tkanki można igłą lub kaniulą.

Igła czy Kaniula?

Igła czy kaniula

 

Różnica jest w budowie i sposobie wprowadzenia narzędzia. Igła jest ostra i z jej pomocą przekłuwamy tkanki i wstrzykujemy preparat w konkretne miejsce. Ta technika jets bardzo precyzyjna. Zazwyczaj wstrzyknięc jest dużo dlatego że igły nie są zbyt długie (około 12 mm). Zabieg może powodować powstanie siniaków. Natomiast kaniula jest zakończona tępo, więc po wprowadzeniu pod skórę, możemy poruszać się między tkankami, sięgając nawet przez pół twarzy. Kaniule są dość długie i mniej traumatyczne dla tkanek, dlatego jest mniejsze ryzyko wystąpenia siniaków po zabiegu.

W swojej praktyce stosuję zarówno jak igły i kaniule, w zależności od potrzeb konkretnego zabiegu.

Naprzykład ta pacjentka miała wstrzykiwany kwas hialuronowy igłą po uprzednim znieczuleniu skóry maścią. Na zdjęciu widoczna jest igła. W okolicy bruzd nosowo-wargowych i ust widoczne są ślady po wkłuciach:

 

Igła czy kaniula

 

Wypełniłam dla tej pacjentki bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetek, wzmocniłam kąciki ust, wymodelowałam usta kwasem hialuronowym. Efekt końcowy u tej pacjentki po wygojeniu siniaków wygląda następująco:

 

kwas hialuronowy Romanowska

 

Natomiast praca kaniulą jest zdecydowanie inna. Jest mniej wkłuć (zazwyczaj 2-4 w miejscu wprowadzenia kaniuli pod skóre). Kaniula ślizga się między warstwami tkanek, sięga tym samym bardzo daleko. Rozmiar takiej kaniuli zazwyczaj 5-7 cm, czasami nawet 13 cm. Jeżeli Państwo macie ochotę obejrzeć jak wygląda moja praca z kaniulą to polecam to WIDEO (ostrzegam, że jest to nagranie dla niewrażliwych osób).

Po zabiegu wypełnienia bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym kaniulą widoczne są tylko 2 wkłucia:

Bruzdy nosowo-wargowe

 

Kwasem hialuronowym można również wypełniać zmarszczki na czole - jako dodatkowy zabieg po botoksie:

odmładzanie twarzy Romanowska

 

WOLUMETRIA policzków, żuchwy, bródki

Słowo wolumetria pochodzi od ang. Volume - objętość. Na twarzy objętość kwasem hialuronowym możemy nadać zapadnietym skroniom, małouwydatnionym policzkom, cofniętej bródce oraz zaznaczyć bardziej kąty żuchwy. Więcej o tych zabiegach możecie Państwo przeczytać w rozdziale Wolumetria

Wolumetria gabinet Natalii Romanowskiej

 

Powiększanie i modelowanie ust kwasem hialuronowym

To jest mój najbardziej ulubiony rodzaj zabiegu, więcej o którym dowiecie się Państwo w rozdziale O USTACH

Powiększanie ust Natallia Romanowska