Usta

 

powiekszanie i modelowanie ust Białystok

 

Zabieg upiększania ust jest moim ulubionym i najbardziej poplularnym zabiegiem w moim gabinecie. Z zabiegiem powiększania ust związany jest mój rozwój zawodowy:

 

1. Zostałam zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu śród lekarzy na najlepszy efekt korekcji ust "French Kiss by Stylage" 2019 i wygrałam staż w paryskiej Klinice medycyny estetycznej u dr Sandrine Sebban:

French Kiss

 

2. Tematem moich wystąpień na Międzynarodowych Kongresach Medycyny Estetycznej są USTA: techniki modelowania kwasem hialuronowym, pułapki anatomiczne niekorzystnego efektu po powiększaniu ust, cheiloskopia ust...

 

Powiększanie ust wykład Romanowska

 

3. Zdjęcia moich pacjentek można znaleźć w ogólnopolskich czasopismach:

 

Powiększanie ust Natallia Romanowska


Zabiegi na ustach przeprowadzam kwasem hialuronowym. Rozróżniam kilka rodzajów zabiegów na czerwieni wargowej:

- rewitalizacja / nawilżenie ust;

- konturowanie / odmładzanie ust - przywracanie ustom kobiet po 40 r.ż. utraconego napięcia śluzówki;

- modelowanie ust - nadanie kształtu ustom oraz wyrównanie symetrii ustom (paryskie usta, russian lips, usta Jolie i inne);

- powiększanie ust - zwiększenie objętości ust;

- naprawa ust po nieudanych zabiegach medycyny estetycznej.


Zabieg rewitalizacji i nawilżenia ust

Wskazaniem do zabiegu rewitalizacji ust kwasem hialuronowym są następujące objawy:

- zmniejszenie elastyczności śluzówki czerwieni wargowej;

- pojawienie się drobnych zmarszczkek na powierzchni śluzówki;

- spierzchnięta i popękana śluzówka czerwieni wargowej, brak poprawy po pielęgnacji domowej.

 

Zabieg przeprowadzam kwasem hialuronowym, który po iniekcji do czerwieni wargowej ma na celu nawilżyć tkanki. Wstrzyknięty kwas hialuronowy przyciąga i zatrzymuje cząsteczki wody, dzięki czemu śluzówka mniej się przesusza i szybko się regeneruje.

 

rewitalizacja ust Romanowska

 

Każdy zabieg, związany z iniekcją kwasu hialuronowego do warg, wiąże się ze zwiąkszeniem objętości ust. Natomiast przy rewitalizacji ust używam kwasu hialuronowego, który nie powoduje powiększania ust. Owszem, objętość się zwiększa, ale niezbyt znacząco. Jest to zabieg, który idealnie nadaje się dla osób, którzy mają duże usta oraz tych, którzy nie chcą aby usta po zabiegu były większe.

 

nawilżanie ust Romanowska


Konturowanie i odmładzanie ust

Usta jak i inne części twarzy również starzeją się. Spada ich objętość i elastyczność. Linie i zmarszczki na ustach poglębiają się. Zatraca się kontur czerwieni wargowej. Szczególnie ten proces zaczyna być zauważalny po 40 roku życia.

Zabieg odmładzania ust polega na przywróceniu ustom ich byłej objętości i napięcia. Bez ingerencji w kształt, bez nadania sztucznej objętości.

Poniżej zamieszczam zdjęcia mojej pacjentki, której zależało na przywróceniu napięcia konturu ust. Zdjęci po stronie prawej pokazują efekt po 2 tyg od przeprowadzonego zabiegu:

 

konturowanie ust

Nawilżenie ust kwasem hialuronowym

 

Zabieg odmładzania ust polega na wstrzyknięciu do warg kwasu hialuronowego o odpowiednich właściwościach unoszenia tkanek. Kontur ust po takim zabiegu staje się sztywniejszy, zmarszczki się spłycają. Usta wyglądają na bardziej nawilżone, a szminka lepiej się rozprowadza po powierzchni ust.

Kolejny przykład. Pacjentce przeszkadzały liczne zmarszczki na ustach i zmniejszenie objętości ust od kilku lat. Za pomocą kwasu hialuronowego udało mi się odtworzyć byłą objętość ust i spłycić zagłębienia na śluzówce. Zdjęcie po lewej - przed zabiegiem, po prawej - po pełnym wygojeniu ust:

 

Kwas hialuronowy usta Romanowska

 

Aby utrzymać efekt odmłodzonych ust, należy powtarzać zabieg co 1,5 roku. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym - maścią albo stomatologicznym.


Modelowanie ust

Zabieg modelowania ust polega na nadaniu ustom nowego kształtu kwasem hialuronowym z jednoczesnym zwiększeniem ich objętości. Do zabiegu modelowania ust zaliczam również wyrównanie wrodzonej asymetrii ust.

Modelowanie ust jest bardzo wymagającym technicznym zabiegiem. Niekiedy wymaga kilku spotkań. Wszystko po to, aby osiągnąć porządany kształt.

Tkanka ust nie zawsze zachowuje się podczas modelowania tak, jak chce lekarz. W niektórych przypadkach anatomiczna budowa ust może nie pozwolić na nadanie ustom wymarzonego kształtu. Jeżeli tego nie przedwidzieć przed zabiegiem, niestety zabieg może oszpecić pacjenta.

Pokaże Państwu kilka przykładów modelowania ust w moim gabinecie. Ale przed tym chcę zapoznać Was z kilkoma terminami, które będę używała przy opisie ust:

 

Anatomia ust Romanowska

Błękitna linia na górnej wardze w kształcie litery M - to Łuk Kupidyna (nazywany również trójkątem Kupidyna).  Dlaczego tak się nazywa? Otóż usta zawsze były postrzegane jako atrybut miłości. Kupidyn (albo Amor) w rzymskiej mitologii był bogiem miłości, strzelał z łuku (stąd pochodzi nazwa łuk Kupidyna - linia górnej wargi przypomina kształt łuku), a trafiona w ofiarę strzała, powodowała że osoba została obdarzona miłością.

Żółte linie wskazują na Kolumienki - paski od szczytów łuku Kupidyna do nosa;

Zielona linia to bruzda dolnej wargi, która dzieli dolną wargę na dwie części - lewą i prawą (obecna nie u każdej osoby);

Czerwone kółka - poduszeczki dolnej wargi;

Białe linie - kąciki ust - miejsce łączenia górnej i dolnej warg.

 

Kupidyn


Modelowanie ust - "Paryskie usta"

paryskie usta Białystok

 

Charakterystyczne cechy Paryskich Ust to:

1. podkreślona linia łuku Kupidyna ( kształt bardziej zaznaczonej litery M);

2. zaznaczone kolumenki górnej wargi;

3. uniesione kąciki ust;

4. objętość dolnej wargi maksymalna w jej środkowej części.

 

Paryskie usta Romanowska

 

Modelowanie ust - "Russian Lips"

Russian Lips Romanowska

 

Charakterystyczne cechy kształtu Russian Lips to:

1. Duża objętość ust;

2. Zaznaczony łuk Kupidyna;

3. Największa objętość ust jest skoncentrowana w środkowych częściach górnej i dolnej warg;

4. Techika pozwala na znaczny stopień wywinięcia śluzówki (tzw usta "zrobione na płasko").

Moim zdaniem największy problem modelowania Russian Lips - to spora objętość ust, dlatego usta mogą wyglądać po zabiegu nienaturalnie. Dlatego w swoim gabinecie powiększam usta w kształcie Russian Lips, ale staram się nie przesadzać z objętością:

 

Russian lips Białystok Romanowska

russian lips Białystok Romanowska

 

Modelowanie ust - "Usta Jolie"

usta Jolie Romanowska

 

Słynne piękne usta Angeliny Jolie spowodowały zwiększone zainteresowanie pacjentek tym kształtem. Najbardziej charakterystyczną cechą ust Angeliny jest bruzda w środkowej części dolnej wargi, która wyraźnie dzieli dolną wargę na dwie poduszeczki:

 

foto

 

Jeżeli usta pacjentki wyjściowo posiadają bruzdę dolnej wargi, to mogę stworzyć dla takiej pacjentki kształt podobny do ust Jolie. Oczywiście dodatkowo zaznaczając łuk Kupidyna i kolumenki górnej wargi jak w przypadku tej pacjentki:

 

Usta Jolie Romanowska

Powiększanie usta Jolie

 

Modelowanie łuku Kupidyna

Zaznaczenie kształtu linii górnej wargi sprawia, że usta wyglądają na bardziej zmysłowe i kształtne. Po zabiegu modelowania łuku Kupidyna kwasem hialuronym pacjentce jest łatwiej nadawać kształt ustom podczas malowania kredką i szminką.

 

kwas hialuronowy Romanowska

 

Modelowanie górnej wargi

Praca nad kształtem ust wymaga cierpliwości i czasu, szczególnie jeżeli planowana zmiana znacznie różni się od wyjściowej anatomii ust. Wizyty modelowania ust odbywają się zazwyczaj co 6 mies i przynoszą przewidywalne efekty:

 

modelowanie ust Białystok

 

Pokazując zdjęcia tej pacjentki chcę aby Państwo zwróciliście uwagę na kolor ust. Bardzo ważna obserwacja - wstrzyknięty kwas nie zmiania znacznie koloru ust, może dać tylko nieco inny odcień (jaśniejszy lub ciemniejszy). Jeżeli pacjentce zależy na podkreślenie koloru ust, to do tego służy inny zabieg - makijaż permanentny ust. Zabieg ten polega na aplikacji w śluzówkę pigmentu, który nadaje na kilka miesięcy lub lat porządany odcień ustom.

Za pozwoleniem autorki, zamieszczam przykład makijażu permanentnego ust, wykonanego przez bardzo zdolną linergistkę z Białorusi - Tatsianę Jabłońską, którą mam przyjemność czasami gościć w Białymstoku:

 

makijaż permanenny Białystok

 

Stąd wniosek. Jeżeli pacjentka ma niewyraźny, "zjedzony" przez zmiany opryszczkowe kontur, blade usta - to najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie makijażu permanantnego. Natomiast jeżeli pacjentka chcę uwydatnić objętość konturu, wywinąć czerwień wargową - to należy wybrać zabieg aplikacji kwasu hialuronowego do ust. Oczywiście można również  połączyć te dwa zabiegi: makijaż permanentny + kwas hialuronowy.

 

Modelowanie ust - wyrównanie symetrii

asymetria ust zabieg Białystok

 

Dysproporca powiędzy lewą a prawą częścią warg lub powiędzy górną a dolną wargą zdarza się często. Kwas hialuronowy pozwala zwiększyć objętość "zapadniętych" części warg, przywracając symetrie ustom. Jeżeli asymetria jest spora, to niezbędne jest kilka zabiegów.

 

wyrównanie symetrii ust Romanowska

 

Jeżeli asymetria wynika nie z asymetrii budowy tkanek ust lecz z różnicy w działąniu mięśni mimicznych po lewej i prawej stronie to kwas hialuronowy całkowicie nie zlikwiduje asymetrii. W tym przypadku trzeba zastosować botoks na nadmiernie aktywne mięśnie po jednej ze stron.

 

aseymetria ust Romanowska


Powiększanie ust

powiększanie ust Białystok Romanowska

 

Zabieg powiększania ust polega na zwiększeniu objętości warg kwasem hialuronowym. Klasyczny zabieg powiększania ust nie powinien ingerować w ich kształt. Zmienia się tylko rozmiar.

Ważną role w zabiegu powiększania ust odgrywa tzw "pojemność ust", która określa ile maksymalnie preparatu można wstrzyknąć w usta, nie doprowadzając do uzyskania nienaturalnego efektu. To pojęcie wprowadziłam na podstawie własnego badania linii cheiloskopijnych ust i po raz pierwszy zaprezentowałam na Międzynarodowym Kongresie Dermatologów Estetycznych w 2020 roku:

wykład Romanowska

 

Wniosek z mojej pracy jest taki. Każde usta mają ograniczoną zdolność powiększnia się. Jeżeli kończy się pojemność ust to kolejne mililitry wstrzykniętego kwasu nie będą powiększać usta, lecz powiększą okoliczne tkanki, co spowoduje nienaturalny wygląd pacjentki. Zobaczcie Państwo taki przykład. Które usta wyglądają nienaturalnie?

 

cheiloskopia

 

W związku z powyższym lekarz powinien obserwować zachowanie preparatu w ustach po ich powiększaniu i zaprzestać dalszych iniekcji jeżeli rozpozna pierwsze cechu kończącej się pojemności ust. A pacjent w takim przypadku powinien zaakceptować rozmiar swoich ust, bo prosząc o więcej dostanie tylko efekt "parówek", "kaczego dzioba",  "karpia", "glonojada" i innych stworzeń :)

Poniżej zamieszczam zdjęcia pacjentek z różną pojemnością ust. U niektórych pacjentek pojemność kończy się już na 0,5 ml, a u niektórych 2 ml - to tylko początek:

powiększanie usta Białystok Romanowska

powiększnie ust kwas hialuronowy

powiększanie ust klinika Białystok

powiększanie ust Białystok

powiększnie ust zabieg

powiększanie ust medycyna estetyczna

powiększanie ust Białystok

powiększanie ust Białystok

powiększanie ust Białystok Romanowska

powiekszanie ust Bialystok

powiększanie ust Białystok

kwas hialuronowy usta

kwas hialuronowy usta

powiekszanie ust Białystok

 


Naprawa ust po nieudanych zabiegach

Z przykrością mogę stwierdzić że ten zabieg jest również popularny u mnie w gabinecie. Trafiają do mnie pacjentki z różnych regionów Polski aby pozbyć się skutków nieudanych zabiegów. Usta oczywiście są liderem jeżeli chodzi o korygowaną okolice na twarzy.

Więcej szczegółów o korekcji ust po nieudanych zabiegach znajdziecie Państwo w zakładcę Zabiegi naprawcze.

 

Rewitalizacja Powiększanie Modelowanie Ust Białystok - Natallia Romanowska