Zabiegi

OSOCZE bogatopłytkowe

Zabieg osocze bogatopłytkowe - to jest podstawowa odmładzająca i regeneracyjna procedura w moim gabinecie. Inaczej zabieg się nazywa Wampirzy Lifting. Ta nazwa związana z techniką zabiegu, która bazuje na wykorzystaniu krwi pacjenta.

Postaram się dla Państwa odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania odnośnie zabiegu.


Co to jest i jak działa osocze bogatopłytkowe?

Wiele lat temu naukowcy odkryli korzystny wpływ naszej krwi na gojenie własnych tkanek. Jak się okazało w płytkach krwi (komórki, które odpowiadają za krzepnięcie) zawarte są czynniki wzrostu. Jeżeli te czynniki wzrostu zostają uwolnione z płytek to pobudzają fibroblasty (komórki, znajdujące się w tkankach), do produkcji nowego kolagenu.

Jest to mechanizm, stworzony przez naturę. Przedstawie go na takim przykładzie. Po skaleczeniu skóry zaczyna lecieć krew. Dzięki płytkom krwi następuje jej krzepnięcie i w miejscu uszkodzenia skóry zaczyna się tworzyć skrzep. Jednocześnie uwolnione z płytek krwi czynniki wzrostu pobudzają fibroblasty ku mobilizacji, czyli ponadstandardowemu wytwarzaniu kolagenu (aby zabliźnić ranę). W taki sposób w ciągu kilku tygodni powstaje w miejscu uszkodzonej tkanki nowa tkanka - blizna.

W normalnych warunkach fibroblasty produkują umiarkowaną ilość kolagenu, niezbędną do podtrzymania funkcji macierzy międzykomórkowej. Z wiekiem ilość fibroblastów zmniejsza się, stają się one "leniwe", ilość i jakość produkowanego przez fibroblasty kolagenu maleje.

Spadek ilości kolagenu powoduje zwiotczenie skóry i powstanie zmarszczek. Spójrzcie na ten schemat, pokacujący różnice pomiędzy młodą a starzejącą się skórą i porównajcie jej budowę:

 

Osocze Białystok Romanowska

 

W związku z powyższym istotą zabiegu jest pobranie od pacjenta krwi i wyizolowanie z niej płytek, którę odrazu powinne być podane do tkanek.

Pozyskiwane płytki krwi (metodą wirowania) są zawieszone w przezroczystej żółtej surowicy. Zawieszone w surowicy płytki noszą nazwę osocza bogatopłytkowego (co oznacza że już nie ma innych komórek typu czerwonych czy białych krwinek). Taki materiał jest skoncentrowanym "stymulatorem" fibroblastów. Z rozpadających się płytek uwalniają się czynniki wzrostu, które pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Fibroblast zaczyna funkcjonować tak, jakbym podczas mocnego uszkodzenia tkanek. W efekcie otrzymujemy nową siatkę kolagenu w tkankach. Dodatkowo podczas iniekcji osocza zwiększa się metabolizm i ukrwienie tkanek, co przyśpiesza regeneracje tkanek.

Tak wygląda podanie przezemnie osocza bogatopłytkowego w bliznę:

 

osocze Białystok Romanowska

 

Jak wygląda zabieg wampirzy lifting?

Wampirzy lifting jest moim ulubionym zabiegiem, który jest oparty na naturalnych mechanizmach regeneracji tkanek. Ma dużo zalet:

- nie ma ryzyka alergii jak przy wstrzykiwaniu produktów syntetycznych (wstrzykujemy własny materiał, bez dodania jakichkolwiek dodatkowych składników). Chyba że chcemy chcemy dodatkowo połączyć osocze z preparatem do mezoterapii, o czym pacjent zostaje poinformowany;

- brak ryzyka "przerobienia" twarzy, czyli nienaturalnych efektów;

- idealny zabieg dla łączenia z innymi zabiegami medycyny estetycznej, które oparte na innych mechanizmach odmładzającego działania - botoks, kwas hialuronowy, nici liftingujące;

- duża frekwencja zadowolonych pacjentów. Około 80% moich pacjentów zauważa rzeczywisty efekt po pierwszym zabiegu i z chęcią powtarza go według ustalonych ze mną schematów.

Odmładzający zabieg osocza bogatopłytkowego u mnie w gabinecie wykonuje się w wersji klasycznej oraz zmodyfikowanej. Wybór metody ustalam podczas konsultacji.

Przebieg zabiegu przedstawiam na poniższym nagraniu video:

 

Skóra przed zabiegiem osocza bogatopłytkowego zostaje znieczulona maścią. Następnie pobiera się krew z żyły i odwirowujesię ją, uzyskując żółty opalenizujący płyn - osocze bogatopłytkowe, które odrazu zostaje wstrzykniete pacjentowi.

Odrazu po zabiegu pacjentka ma zaczerwienioną skóręz towarzyszącym obrzękiem. W dniu zabiegu musi się udać do domu. Następniego dnia obrzęk maleje, zaczerwienienie skóry zmniejsza się. Radzę aby następnego dnia również zostać w domu, unikać słońca i makijażu. Skóra pierwsze dni po zabiegu może być przesuszona. Pacjentom z tendencją do opryszczki zalecam profilaktyczne stosowanie leków przeciwwirusowych przez kilka dni.

Na drugą dobę po zabiegu pacjent może powracać do codziennego życia.

 

Kiedy widoczne są efekty po zabiegu osocza

Już po 2 tygodniach od zabiegu pacjentka odczuwa większe napięcie tkanek, delikatny efekt uniesienia policzków, rozjaśnienie skóry. Skóra staje się przyjemniejsza w dotyku, świeższa w wyglądzie. Pacjentki zgłaszają również spłycienie drobnych zmarszczek na czole, w okolicy oczu i bruzd nosowo-wargowych.

Chcę zwrócić Państwa uwagę że opisywane zmiany po zabiegu osocza bogatopłytkowego są subtelne. Jeżeli pacjent zgłasza się do mnie celem usuniącia głębokich zmarszczek, uniesienia policzków, korekcji doliny łęz albo likwidacji przebarwień, to osocze będzie dobrą wspomagającą metodą. Natomiast podstawowym zabiegiem nadal zostają - kwas hialuronowy, botoks, nici liftingujące i td.

Na zdjęciach również ciężko wyeksponować różnice przed i po zabiegu. Najczęściej też dlatego że osocze jest tzw bazą dla innych zabiegów. Dzięki osoczu bogatopłytkwemu mogę rzadziej stosować inne zabiegi, uzyskując bardzo naturalne efekty odmładzania twarzy swoich pacjentów. Przedstawie Państwu przykład pacjentki przed i po zabiegu z osoczem. Pacjentka miała również powiększane usta:

 

osocze zabieg Białystok Romanowska

 

Jakie jeszcze zastosowania ma osocze w gabinecie dr Romanowskiej?

Zabiegi z osocza bogatopłytkowego również jest wykonywane na:

- wzmocnienie i stymulacje porostu włosów;

- kontuzje mięśni;

- urazy i zmiany przeciążeniowe więzadeł i stawów;

- zapalenie powięzi podeszwowej;

- łokieć tenisisty, golfisty;

- kolano skoczka, kolano biegacza

- leczenie poparzeń i blizn.

 

O innych zabiegach, stymulujących produkcję kolagenu w skórze, możecie Państwo przeczytać w rozdiałach ELLANSE oraz KOLAGEN