Bruzdy nosowo-wargowe

Najpierw zapoznam Państwa z nazewnictwem zmarszczkek w dolnej części twarzy:

 

zmarszczki na twarzy Romanwoska Białystok

 

Bruzdy nosowo wargowe - to są załamania skóry, które się tworzą na miejscu łączenia górnej wargi i policzka, zaczynają się przy skrzydełku nosa i sięgają bocznie od kącika ust. Zmarsczki te są pochodzenia przedewszystkim mimicznego (artykulacja i śmiech). 

Do czynników predysponujących pogłębieniu bruzd nosowo-wargowych należą: nadmierna aktywność mięśni mimicznych, zmniejszenie objętości i depresja tkanek policzka (policzek jakby zjeżdża w dół), szczupła twarz z wiotką skórą, spanie na bokach.

Podstawowy zabieg na ten rodzaj zmarszczek to wypełnienie ich kwasem hialuronowym. Więcej o tej substancji możecie Państwo przeczytać w rozdziale kwas hialuronowy.

Wypełnieniu kwasem hialuronowym podlegają tylko te zmarszczki nowoso-wargowe, które są widoczne w spoczynu (bez mimiki i uśmiechu).


Ze względu na stopień nasilenia zmarszczek nosowo-wargowych wyróżniam 3 typy:

 

1. Linie nosowo-wargowe (inaczej zagniotki)

Są to drobne powierzchowne załamania skóry. Charakterystyczne dla szczupłych pacjentów bez wyraźnie rozwiniętej tkanki tłuszczowej na twarzy. Często pacjentki skarżą się, iż w tych zmarszczkach zatrzymuje się podkład, niekorzystnie wpływając na makijaż twarzy. 

Linie nosowo-wargowe zaczynają utrwalać się w bardzo młodym wieku, dlatego bardzo ważna w tym przypadku ich profilaktyka.

Linie nosowo-wargowe wypełniam niedużą ilośią kwasu hialuronowego, ale dość często co 6-12 mies. Jeżeli pacjentka stosuje inne zabiegi odżywczo-stymulujące (osocze bogatopłytkowe, kolagen, Ellanse, mezoterapia, dermapen) to odstęp między zabiegami wypełniania kwasem hialuronowym można wydłużyć gdyż efekty łączenia zabiegów wzajemnie się wzmocniają.

Na zdjęciu przedstawiam Państwu przykład profilaktyki linii nosowo-wargowych u młodej pacjentki (wiek 28 lat), dla której wykonałam 2xkrotnie wypełnienie linii nosowo-wargowych, wspierając efekt osoczem i mezoterapią:

 

profilaktyka linii nosowo-wargowych

 

NB! Pomimo tego, że linie nosowo-wargowe wygają sie być powierzchowne to ich wypełnienie w odróżnieniu od innych typów zmarszczek może narazić pacjenta na niekorzystny efekt estetyczny. Dlaczego? Otóż dla tak płytkich zmarszczek musi być zastosowany delikatny kwas hialuronowy, który nie będzie prześwitywać przez skórę i ją wybrzuszać, a za jednym razem nie znikać po 2 tyg od zabiegu (czyli pełnić funkcje wypełniacza). W swoim gabinecie posiadam 3 rodzaje kwasu hialuronowego na ten typ zmarszczek, wybór zależy od anatomii pacjenta i grubości jego skóry.

Po pierszym zabiegu wypełniania linii nosowo-wargowych kwasem hialuronowym zazwyczaj osiąga się efekt spłycenia zmarszczek o 30%. Po następnym zabiegu - już około 50 %. Po latach zabiegów pacjentka ma spłycenie około 80%.

 

zmarszczki nosowo-wargowe

 

Dodatkowo u tej pacjentki wykonałam zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym, o którym więcej informacji znajdziecie Państwo w rozdziale USTA.


2. Bruzdy nosowo-wargowe

Klasyczne zmarszcki nosowo-wargowe, o średnim stopniu nasilenia, bez wyraźnych powierzchownych zagniecień skóry.

Bruzdy nosowo-wargowe można łatwo wypełnić kwasem hialuronowym, zabieg jest niezbyt bolesny, krwiaki po zabiegu powstają rzadko, efekt utrzymuje się w zależności od gęstości kwasu hialuronowego od 1 do 2 lat.

 

wypełnienie bruzd kwasem hialuronowym

 

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, za pomocą igły lub kaniuli. Pacjent następnego dnia może wrócić do codziennej aktywości.

 

bruzdy nosowo-wargowe Białystok


3. Połączenie zagniotka i bruzdy nosowo-wargowej

Przy tym typie zmarszczek obserwuje się zarówno powierzchowne załamanie skóry, tak i zagłębienie bruzdy nosowo-wargowej. Spłycenie tych zmarszczek wymaga dobrego trafienia w rodzaj kwasu hialuronowego oraz odpowiednia technika zabiegowa - tak, aby bruzdy zostały wypełnione na dwóch poziomach jednocześnie (powierzchownie i głęboko).

 

bruzdy nosowo-wargowe Białystok

 

Niestety ten typ bruzd jest najczęściej spotykany śród pacjentów. Ale jak widać na zdjęciach te zmarszczki również poddają się terapii.

 

spłycenie bruzd nosowo-wargowych

 

Bardzo często pacjentki proszą o całkowitą likwidacje bruzd nosowo-wargowych. Jest to niemożliwe. Fizjologicznie po zabiegu ta okolica nadal pozostaje aktywna (nadal uśmiechamy się, mówimy, jemy), miejsce bruzd nosowo-wargowych pozostaje miejscem łączenia dwóch obszarów twarzy - policzka i górnej wargi. Dążenie do całkowitego wypełnienia bruzd nosowo-wargowych może przyczynić się do optycznego spłaszczenia twarzy, a przy uśmiechu tkanki mogą się układać nienaturalnie. Dlatego sugeruję spłycenie zmarszczek, a nie całkowite "wyprasowanie" tej okolicy.

 

bruzdy nosowo-wargowe Białystok


Bruzdy nosowo wargowe anatomicznie są połączone ze zmarszczkami marionetki, więcej informacji o nich znajdziecie Państwo w rozdziale Okolica pod dolną wargą

 

Kwas hialuronowy Białystok - Wypełnienie zmarszek - Natallia Romanowska