Okolica oczu

Nic nie przyciąga uwagi tak, jak duże promieniste oczy w oprawie gładkiej napiętej skóry o jednolitym kolorze wraz z podkreślonym i uniesionym łukiem brwiowym. Taki wygląd kojarzy się z młodością. Ze względu na anatomiczną budowę i funkcjonalną rolę, okolice oczu i przylegająca środkowa część policzka są bardzo narażone na postępujący proces starzenia się.


Okolica oka jest bardzo wymagająca, dlatego wybrałam następujący temat swojej pracy podyplomowej: "Analiza mechanizmów starzenia się okolicy oczodołowej z uwzględnieniem zabiegów korekcyjnych medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej".

 

S22 C 6e18042608530 0011

 

Zmiany, przebiegające podczas starzenia się twarzy, obejmują wszystkie anatomiczne poziomy, poczynając od struktur kostnych poprzez więzadła, tkankę tłuszczową, mięśnie i skórę. Tylko wnikliwa analiza anatomiczna pozwala dobrze dobrać odpowiednie zabiegi. Postaram się Państwu pokazać z jakimi problemami estetycznymi do mnie najczęściej trafiają pacjenci oraz jakie rozwiązania stosuję w każdym przypadku:


"Kurze łapki"

Promieniste zmarszczki kąta oka:

Kurze lapki gabinet dr Romanowskiej

 

"Kurze łapki" powstają w wyniku załamania skóry podczas pracy mięśnia okrężnego oka (najczęściej podczas śmiechu). Z biegiem czasu te zmarszczki wydłużają się, układają się promieniście coraz dalej od zewnętrznego kąta oka, utrwalają się i zaczynają być widoczne nawet w spoczynku.

 

W zależności od stopnia zaawansowania ten typ zmarszczek podlega likwidacji w I albo II etapy:

I - TOKSYNA BOTULINOWA

Zmniejszenie aktywności mięśnia okrężnego oka toksyną botulinową (w większości przypadków tego zabiegu wystarczy dla osiągnięcia zadawalającego efektu)

II - KWAS HIALURONOWY

Wygładzenie utrwalonych statycznych promienistych zmarszczek kwasem hialuronowym (po 2 tyg od zabiegu aplikacji toksyny botulinowej)

                  Kurze lapki


 

"Dolina Łez"

Zaglębienie pod oczami :

Dolina Łez Romanowska

Przyczyny powstania zagłębienia pod oczami: zanik "poduszeczki" tłuszczowej dolnej powieki, obniżenie policzka w wyniku starzenia lub chudnięcia na twarzy oraz genetyczna predyspozycja do podkrążonych oczu.

 

Korekcja doliny łez w gabinecie Natallii Romanowskiej:

KWAS HIALURONOWY

Plastyczny żel, który stanowi połączenie usieciowanego i nieusieciowanego kwasu hialuronowego wprowadza się pod skórę (bardzo cienką igłą lub za pomocą kaniuli), powodując unoszenie tkanek danej okolicy, nawilżenie skóry oraz zmniejszenie prześwitywania naczyń podskórnych. Efekt zauważalny bezpośrednio po zabiegu:

Podkrążone oczy dr Romanowska

 

Jeżeli zagłębienie jest małe, to wystarczy wykonać 1 zabieg co 6-18 mies. Kwas hialuronowy w tej okolicy utrzymuje się zazwyczaj od 6 miesięcy do kilku lat. Jeżeli dolna łez lest głęboka to radzę skorzystać z konsultacji u chirurga plastycznego celem rozważenia plastyki powiek dolnych. Jeżeli pacjentka nie godzi się na chirurgię powiek to stopniowe wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowem również może przynieść zadawalające efekty. Podaję przykład mojej pacjentki, którą prowadzę z tym problemem od lat:

Dolina Łez Romanowska

 

U większości pacjentów praca nad wyglądem dolnej powieki nie sprowadza się tylko do aplikacji kwasu hialuronowego w miejsce zagłębienia pod okiem. Bardzo często łącze zabieg wypełnienia doliny łez z innymi zabiegami, naprzykład:

 

- mezoterapia/toksyna botulinowa + wypełnienie doliny łez:

dolina łez gabinet Romanowska

 

- obkurczanie skóry Plazma Plexr + wypełnienie doliny łez:

Dolina Łez Romanowska

 

NB! Okolica doliny łez jest bardzo "humorzasta" - wiąże się z ryzykiem niepowodzenia co do ładnego efektu końcowego. Dlaczego? Skomplikowana budowa tej okolicy predysponuje ku prześwitywaniu, przemieszczaniu się oraz nabrzmieniu preparatu kwasu hialuronowego - co może się objawić powstaniem obrzęków w tej okolicy, widocznych pasków kwasu hialuronowego pod oczami. Niestety podobne efekty mogą się utzymywać latami nawet po jednokrotnie wykonanym zabiegu.

 

Pomimo to zabieg wypełnienia doliny łez jest jednym z moich ulubionych i najczęściej wykonywanych zabiegów. Sporo pacjentów trafia do mojego gabinetu z "popsutą" doliną łez. Na szczęście istnieje możliwość rozpuszczania źle umiejscowionego kwasu hialuronowego hialuronidazą albo falą radiową.

dolina łez romanowska

 

Za sukces przy pracy z doliną łez odpowiadają:

- doświadczenie lekarza w wykonywaniu zabiegów wypełnienia doliny łez i likwidacji ewentualnych jego skutków ubocznych;

- odpowiedni preparat kwasu hialuronowego - bo nie każdy rodzaj kwasu hialuronowego nadaje się do wypełnienia doliny łez, musi on być dobrany do anatomii konkretnego pacjenta;

- stopniowe spłycenie doliny łez niedużą ilością preparatu kwasu hialuronowego - nie wolno głębokiej doliny łez wypełniać podczas jednego zabiegu;

- łączenie z innymi zabiegami o innym mechaniźmie działania pozwoli zmniejszyć objętość wstrzykiwanego kwasu hialuronowego w dolinę łez, co zmniejszy ryzyko wystąpienia nienaturalnego efektu.

Dolina Łez Romanowska


 

SIŃCE POD OCZAMI

Ciemny kolor skóry dolnych powiek:

Zmiana koloru skóry dolnych powiek na ciemny, siny, błękitny. Postępuję z wiekiem, nasila się przy niestosowym trybie życia (bezsenne noce, zła dieta, palenie papierosów, odchudzanie się).

Za siny kolor skóry dolnych powiek odpowiada leżący pod skórą mięsień okrężny oka. Ten mięsień jest bardzo ukrwiony, a skóra powiek jest bardzo cienka, nie ma pod niej warstwy tłuszczowej. Dlatego bordowy od naczyń krwionośnych mięsień prześwituje, nadając skórze siny odcień.

Siny kolor skóry dolnych powiek wraz z zagłębieniem doliny łez stanowią jeden problem estetyczny. Tylko po konsultacji możemy dokładnie ocenić, która przyczyna (zaglębienie czy kolor) powoduje zmęczony wygląd okolicy oczu.

 

Postępowanie z sińcami pod oczami w gabiencie Natalii Romanowskiej:

Mezoterapia oraz Redermalizacja

Zabiegi te pozwalają odżywić i pogrubić skóre dolnych powiek, co przyczynia się ku mniejszemu prześwitywaniu mięśnia przez skóre. Jako efekt widzimy jaśniejszą skóre powiek i bardziej wypoczęte spojrzenie:

 

cienie pod oczami Romanowska

 

Zabiegi typu Mezoterapia i Redermalizacja wykonuje się w serii - 4 zabiegi co 2 tyg. Następnie dla podtrzymania efektu pacjent musi mieć przypominające zabiegi co 6-8 tyg.

Zabieg redermalizacji na żywo wygląda tak:


 

OPADAJĄCE  POWIEKI

Nadmiar skóry górnych i dolnych powiek

Z wiekiem elastyczność skóry zmniejsza się, tworzy się jej nadmiar. Szczególnie szybko ten proces postępuje w okolicach z cienką skórą, bez tłuszczowej warstwy pod spodem (powieki, szyja, dłonie).

Z nadmiarem skóry powiek walczę na 2 sposoby - albo wycięcie chirurgiczne albo obkurczanie skóry.

Więcej informacji o tych zabiegach znajdziecie Państwo w zakładce PLEXR

Plazma Plexr gabinet Natallia Romanowska

Natallia Romanowska Medycyna Estetyczna Białystok