Policzki

Dlaczego tak często lekarze medycyny estetycznej mówią o modelowaniu albo wolumetrii policzków? Dlatego że według kanonów piękna twarz musi być dostosowana do tzw "trójkąta młodości":

trójkąt młodości

U osób młodych trójkąt jest obrócony podstawą ku górze (najszerzej są kości policzkowe, zawężenie - przy bródce). Proces starzenia obraca "trójkąt młodości" - objętość policzków spada, pojawiają się tzw "chomiki", zatraca się prosta linii żuchwy - w tym przypadku podstawa trójąta odpowiada ociężałej dolnej partii twarzy.

trójkąt młodości

Wszystkie zabiegi odmładzające na twarz polegają na tym, aby z powrotem odwrócić położenie "trójkątu młodości": uwydatnić kości policzkowe, podciągnąć tkanki policzka i żuchwy ku górze, wydobyć piękną prostą linię żuchwy.

Do tego celu służą różne zabiegi:

- kwas hialuronowy - dla uzupełnienia ubytków objętości;

- nici liftingujące - dla unoszenia opadniętnych tkanek;

- zabiegi laserowe i ultradźwiękowe - dla obkurczania więzadeł i napięcia skóry;

- zabiegi stymujujące produkcje kolagenu (osocze bogatopłytkowe, Ellanse, Sculptra, Radiesse);

- lifting chirurgiczny - podciągnięcie więzadeł i usunięcie nadmiaru skóry.

W tym rozdziale opiszę dwa najczęściej stosowane u mnie w gabinecie rozwiązania - kwas hialuronowy i nici liftingujące.


Wolumetria policzków kwasem hialuronowym

Problem spłaszczonych i obniżonych policzków nie jest rzadki. U niektórych pacjentów do tego predysponuje genetyka (policzki od urodzenia nie są zbyt uwydatnione). Natomiast u większości pacjentów ten problem pojawia się albo z wiekiem, albo wraz z utratą masy ciała (odchudzanie się, choroba, po ciąży) - policzki  tracą swoją objętość, zmniejsza się napięcie skóry i twarz zaczyna wyglądać smutno.

Kwasem hialuronowym można albo nadać nowy kształt twarzy (jeżeli od przyrody pacjent ma cofniętą bródkę albo płaskie małouwydatnione policzki) albo odtworzyć byłą objętość tkanek, która zmalała z wiekiem albo w wyniku szybkiej utraty masy ciała (zapadnięte skronie, zaglębienia w środkowej części twarzy, dolinie łez).

Poniżej zamieściłam zdjęcie pacjentki, u której zastoswałam kwas hialuronowy 3ml dla odmładzania środkowej części twarzy kwasem hialuronowym: uzupełniłam braki w objętości doliny łez oraz wymodelowałam policzki. Jednorodny napięty policzek powoduje znacznie młodszy i bardziej wypoczęty wygląd twarzy:

Wolumetria gabinet Natalii Romanowskiej

 

NB! Teraz mowa będzie o przesadzie. Albo chciwości posiadania coraz większych policzków. Pacjentki, które choć raz zaznały uczucie liftingu po modelowaniu policzków, stają się fankami tego zabiegu. I proszą swojego lekarza o jeszcze, i jeszcze, i jeszcze... Wolumetryczne kwasy są bardzo trwałe w tkankach, zazwyczaj nie wchłoniają się przez wiele miesięcy, kumulują się w tkankach, robiąc coraz większe policzki, nadając twarzy sztuczny i nienaturalny wygląd (szczególnie przy uśmiechu). Policzek podczas mimiki podnosi się tak wysoko przez swoją objętość że oczy wydają się bardzo małe. Nie zamieszczę tu żadnego zdjęcia wyżej opisanej oszpeconej twarzy, ale napewno Państwo mnie zrozumiecie, bo nie raz napewno widzieliście takie duże, napompowane, nabrzmiałe twarze. STOP!

Moja zasada jest taka - im mniej kwasu hialuronowego w policzkach, tym lepiej. Przecież można połączyć zabiegi o różnokierunkowym działaniu, co nie da ryzyka uzyskania sztucznej twarzy. To dlaczego nadal jest tak dużo przerobionych twarzy? Bo kwas można łatwo i szybko wstrzyknąć, efekt jest natychmiastowy. Natomiast na efekt innych zabiegów stymujujących i obkurczających tkanki trzeba poczekać, te zabiegi trzeba powtarzać, co zwiększa koszta. Ale tym samym można osiągnąć naturalny młody wygląd bez sztuczności.

Stąd moja rada - wybierać lekarza z dobrym poczuciem estetyki i nie wymuszać na nim podczas każdej wizyty wstrzyknięcia kolejnych mililitrów kwasu hialuronowego w policzki.


Pokaże na przykładzie kolejnej mojej pacjentki proces przebudowy policzków, związany z wiekiem. Porównajcie Państwo objętość i kształt policzków Pani Teresy w 52 lata (bez żadnego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej) i kiedy miała 18 lat:

Metamofrozy Białystok Natallia Romanowska

A teraz wyobraźcie sobie jak mogłaby wyglądać Pani Teresa w swoje 52 lata po wizycie u lekarza, który stworzyłby jej policzki jakie miała w 18 lat. Czy nie wyglądałaby po tych zabiegach nienaturalnie? Napewno. Dlatego umiar i pokora - to jest sedno medycyny estetycznej.

Pani Teresa oczywiście miała zabiegi u mnie w gabinecie. Mało tego - stała się gwiazdą i zwyciężczyni III Edycji Porjektu "Metamorfozy Białystok 2018" - więcej jej zdjęć i wideo z finału Projektu możecie Państwo obejrzeć w GALERII i zakładce WIDEO. Zamieszczam zdjęcia przed i po zabiegach:

Metamorfozy Białystok

odmładzanie twarzy Romanowska

Policzki w tym przypadku modelowałam kwasem hialuronowym igłą. Pacjentka przed zabiegiem była znieczulana maścią:

zabieg Romanowska

Moim zdaniem twarz w każdej dekadzie życia pacjenta powinna być inna. Ani pacjent, ani lekarz nie powinni dążyć do uzyskania wyglądu osiemnastki w wieku 40 lub 50 lat. Takie "zachcianki" mogą doprowadzić do karykaturalnego wyglądu.

Uważam iż cofnięcie o 10 lat w wyglądzie jest osiągalne i nie naraża pacjenta na nienaturalny wygląd.

A teraz porównamy zdjęcia Pani Teresy po zabiegach, przed zabiegami i w 18 lat:

Zabiegi odmładzające Białystok

Co to znaczy dobre poczucie estetyki? Dla każdego lekarza i pacjenta może być inne. Dlatego trzeba aby swój trafił na swojego. Naprzykład ja bardzo stronie się przed powiększanem policzków u młodych pacjentów. Jak również często odmawiam modelowania żuchwy i bródki. Bo uważam że nowe "trendy" w estetyce miną, a kwas w twarzy zostanie. Młodośc sama w sobie jest piękna.

Medycyna Estetyczna Metamorfozy Białystok


Pokaże Państwu jeszcze jeden przykład wpływu wolumetrii policzków na odmładzanie wyglądu całej twarzy. Pomimo zabiegu wypełnienia doliny łez i policzków, u tej pacjentki wykonałam inne zabiegi na bazie kwasu hialuronowego oraz toksyny botulinowej (BOTOX). Proszę zwrócić uwagę na jednorodność policzka i doliny łez po wykonanych zabiegach:

Medycyna Estetyczna Romanowska

Więcej o zabiegach, przeprowadzonych u tej pacjentki oraz wideo przed-po możecie znaleść Państwo w rozdiale Galeria oraz Wideo.

Klinika Medycyna Estetyczna Białystok - Natallia Romanowska