Od lat w swoim gabinecie nie tylko naprawiam efekty nieudanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, ale również leczę powikłania po użyciu kwasu hialuronowego i botoksu.
Usta i okolica oczu po ostrzyknięciu kwasem hialuronowym najczęściej niż inne okolice mogą źle wyglądać po zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym.
Przyczyn niepowodzenia po zabiegach powiększania ust jest wiele:
- brak kwalifikacji ze strony osoby, która wykonywała zabieg;
- brak doświadczenia w modelowaniu małych ust o trudnym kształcie;
- nieprzestrzeganie zasad antyseptyki i aseptyki podczas zabiegu, czego efektem są stany zapalne i ropne po zabiegu;
- wstrzyknięcie preparatu złej jakości albo preparatu nieznanego pochodzenia;
- nadmierna ilość wstrzykniętego preparatu;
- przemieszczenie się preparatu w inne okolicy (zazwyczaj nad kontur ust);
- alergia na wstrzyknięty preparat (z towarzyszącym obrzękiem i świądem);
- grudki i guzki jako reakcja tkanki na preparat.
Przedstawie Państwu najcześciej występujące problemy u zgłaszających się pacjentów:
Po powiększaniu ust może się okazać że kwas hialuronowy przemieszcza się poza czerwień wargową. Dlaczego tak się dzieje i jak to naprawić?
Nieprawidłowo dobrana technika iniekcji albo nadmierna ilość wstrzykniętego preparatu może powodować przemieszczenie się kwasu hialuronowego poza kontur ust. Skóra wokół ust nabiera wody i zwiększa się w rozmiarze, powodując nienaturalny efekt estetyczny.
Pokaże Państwu etapy naprawy na przykładzie pacjentki, która trafiła do mojego gabinetu po latach powiększania ust kwasem hialuronowym. Pomimo dużej ilości kwasu hialuronowego w górnej wardzę, czerwień wargowa po zabiegach nie wywijała się. Wręcz preparat gromadził się ponad czerwienią wargową, robiąc wrażenie pulchnej twarzy.
Za przyczynę niepowodzenia uznałam złą technikę iniekcji oraz zbyt dużą objętość wstrzykniętego preparatu. Z wywiadu wynikało iż pacjentka miała wstrzyknięty preparat dobrej jakości, usta nie miały zgrubień ani grudek.
Po nieudanych zabiegach usta pacjentki wyglądały tak:
Usunełam preparat kwasu hialuronowego z górnej wargi i skóry ponad górną wargą specjalnym preparatem, który "rozpuszcza" kwas hialuronowy (hialuronidaza). Po 2 tyg pacjentka wyglądała następująco (bez nabrzmienia skóry nad wargą):
Następnie w odstępie 6 miesięcy pracowałam nad stopniowym zwiększeniem objętości górnej wargi, uzyskując naturalny efekt bez przemieszczenia się kwasu hialuronowego poza czerwień wargową.
Efekt po pierszym powiększaniu:
I po drugim zabiegu powiększania górnej wagi:
Cieszę się że mogę pomagać takim pacjentkom i widzieć ich radość po wykonanych zabiegach. Takie osoby bardzo doceniają efekt końcowy, a tym samym moją pracę, gdyż widzą różnicę w swoim wyglądzie, przed i po zmianie.
Czas trwania tej naprawy ust to około 7 miesięcy:
Może się zdarzyć tak, że po zabiegu powiększania ust (kiedy usta całkowicie się zagoją po zabiegu) pojawia się delikatna asymetria powiędzy prawą a lewą stroną wargi, albo powiędzy górną a dolną wargą, albo powiędzy środkową a bocznymi częściami wagi. Jest to absolutne normalne zjawisko, preparat może tak się układać do 2 tyg. Ocena efektu pozabiegowego następnuje na wizycie kontrolnej, podczas której oglądam usta i jeżeli dostrzegam asymetrie to wykonuje dostrzyknięcie preparatu w miejscu, gdzie jest widoczny ubytek.
Natomiast w tym rozdziale chcę opowiedzieć nie o delikatnej asymetrii, lecz o zdecydowanie zauważalnej różnicy objętości. Przyczynami niepowodzenia, jest przede wszystkim - brak doświadczenia osoby wykonującej zabieg, kombinowanie z nowymi trendami oraz wyjściowo trudne i asymetryczne usta pacjentki.
Dostrzyknięcie preparatu w asymetrycznie zrobione usta tylko pogorszy sytuacje. Jak i w przypadku wyżej opisanej pacjentki, nieprawidłowo zlokalizowany kwas hialuronowy trzeba usunąć, a po 2 tyg na nowo wykonać zabieg.
Przykładem takiej naprawy są następne pacjentki. Naprawa takich ust zazwyczaj przybiega podczas w 2-3 spotkania i zajmuje około 1,5 miesiąca.
Pacjentka nr 1 zgłosiła się do mnie ze skargami na asymetrie ust po 4 tyg od zabiegu powiększania ust nową "rosyjską" techniką. Zauważalna asymetria dotyczyła nie tylko czerwieni wargowej górnej wargi (górki i doliny), ale i złego ułożenia preparatu w kącikach ust (kszywy uśmiech). Widoczny był również nabrzmiały wałek skóry nad górną wargą. Dla pacjentki przeprowadziłam usuniącie niechcianego kwasu hialuronowego hialuronidazą, następnie po 2 tyg wymodelowałam usta. Efekt porzed i po pełnym zagojeniu ust możecie Państwo ocenić sami:
Czarną strzałką zaznaczyłam lokalizację źle umiejscowionego kwasu hialuronowego. Preparat, zlokalizaowany nad czerwienią wargową wręcz przaszkadzał w wywinięciu czerwieni wargowej:
Pacjentka nr 2 trafiła do mojego gabinetu po miesiąsu od nieudanego zabiegu powiększania ust. Problemem tu była trudna wyjściowa anatomia ust z delikatną asymetrią, która po aplikacji 1 ml kwasu hialuronowego jeszcze bardziej nasiliła się. Ratować pacjentkę mogłam tylko hialuronidazą, a następnie, podczas kilku spotkań wyprowadziłam usta kwasem hialuronowym:
Asymetria ust po zabiegu Białsytok - Natallia Romanowska Medycyna Estetyczna